Friday, August 3, 2018

rancangan pengajaran harian 10


Rancangan Pengajaran Harian

Nama Guru : Muhammad Izz Bin Samsuden
Mata Pelajaran : Ibadat
Kelas : 4 Hanafi
Tarikh : 29.6.2018
Masa : 3.00 – 3.30 Petang
Bilangan : 20 Orang
Tajuk : solat sunat Hari Raya
Kemahiran : membaca , mendengar , melihat
Kaedah : pandangan dan soal jawab
Pengertian sedia ada :
1. Murid pernah menunaikan solat sunat Hari Raya
2. Murid mengetahui hukum menunaikan solat sunat Hari Raya
3. Murid berlajar tentang tujuan melakukan solat sunat Hari Raya pada minggu lepas
Hasil pembelajaran :
1. Murid dapat menyatakan pengertian solat sunat Hari Raya dengan betul
2. Murid dapat menyebut hukum melaksanakan solat sunat Hari Raya
3. Murid dapat menyebut tujuan melaksanakan solat sunat Hari Raya
Kemahiran Berfikir :
Soal jawab , merumus , mengkategorikan
Penerapan Nilai :
Khusus,  berdisiplin, taat, patuh


Masa / Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
Pendahuluan (2minit)
Bacaan doa
Guru membaca doa dan murid mengaminkannya
Set Induksi (4minit)
1. Apakah video yang ditayangkan tadi ?
2. video : solat sunat Hari Raya
1. Guru menayangkan video jemaah sedang menunaikan ibadah solat sunat Hari Raya kepada murid.
2. Guru bertanya tentang video yang ditayangkan.
3. Guru memberi tahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini.
BBM :
Pemancar cahaya , komputer riba

Aktiviti :
Menulis tarikh dan hari
Langkah 1 (4minit)
Pengertian solat sunat Hari Raya :
Solat sunat yang dilakukan pada 2 hari raya iaitu solat sunat Aidil Fitri dan Aidil Adha
- Guru menjelaskan pengertian solat sunat Hari Raya kepada murid
- murid-murid menyebut semula pengertian solat sunat Hari Raya bersama-sama.
BBM :
Kad manila

Teknik :
Membaca

Nilai :
berusaha
Langkah 2 (5minit)
Hukum melakukan solat sunat Hari Raya
1. sunat muakad
2. disunatkan kepada semua umat islam
-Guru menjelaskan tentang hukum melakukan solat sunat Hari Raya
-murid-murid menyebut semula hukum melaksanakan solat sunat Hari Raya bersama-sama.
BBM :
Kad manila , gambar

Teknik :
Membaca

Nilai :
Taat
Langkah 3 (5minit)
Kelebihan solat sunat Hari Raya :
1.  dapat melahirkan rasa kesyukuran kepada Allah
2. sebagai satu cara pengisian menyambut hari raya
3. untuk menzahirkan rasa kegembiraan
4. dapat menegakkan syiar Islam

- guru menjelaskan tentang kelebihan solat sunat Hari Raya kepada murid-murid.
BBM :
Pemancar cahaya, computer riba

Teknik :
syarahan

Nilai :
Taat, khusyuk
Langkah 4 (8minit)
Permainan kotak beracun yang mengandungi soalan berkenaan hukum melakukan solat sunat Hari Raya
- guru mengisi beberapa soalan di dalam sebuah kotak.
- kotak beracun tersebut akan bergerak mengikut lagu yang dimainkan
- murid yang didapati berhenti kotak beracun dihadapannya dikehendaki menjawab soalan yang berada di dalam kotak beracun tersebut.
BBM :
Radio , kotak

Teknik :
Permainan

Nilai :
Berdisplin , berkejasama, bersungguh-sungguh
Penutup (2minit)
Guru merumuskan tentang pelajaran solat sunat Hari Raya
Guru merumuskan dengan bertanyakan kepada murid-murid tentang topik yang diperlajari.
Nilai :
Bersungguh-sungguh



Catatan Ringkasan :

Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun terdapat sedikit kepincangan dimana ada segelintir murid yang tidak tumpukan perhatian jadi mereka kurang memahami tentang pengertian, hukum dan kelebihan solat sunat Hari Raya.  Tetapi dari aspek keseluruhan saya amat berpuas hati dan akan menambahbaik diri dari semasa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :


Disediakan Oleh :









rancangan pengajaran harian 9


Rancangan Pengajaran Harian

Nama Guru : Muhammad Izz Bin Samsuden
Mata Pelajaran : Ibadat
Kelas : 4 Hanafi
Tarikh : 22.6.2018
Masa : 3.00 – 3.30 Petang
Bilangan : 20 Orang
Tajuk : Solat Sunat Witir
Kemahiran : membaca , mendengar , melihat
Kaedah : pandangan dan soal jawab
Pengertian sedia ada :
1. Murid pernah menunaikan ibadah solat witir
2. Murid mengetahui hukum menunaikan solat sunat witir
3. Murid berlajar tentang kelebihan melakukan solat sunat witir pada minggu lepas
Hasil pembelajaran :
1. Murid dapat menyatakan pengertian solat witir dengan betul
2. Murid dapat menyebut hukum melaksanakan solat sunat witir
3. Murid dapat menyebut kelebihan solat sunat terawih
Kemahiran Berfikir :
Soal jawab , merumus , mengkategorikan
Penerapan Nilai :
Khusus,  berdisiplin, taat, patuh



Masa / Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
Pendahuluan (2minit)
Bacaan doa
Guru membaca doa dan murid mengaminkannya
Set Induksi (4minit)
1. Apakah video yang ditayangkan tadi ?
2. video : solat sunat witir
1. Guru menayangkan video jemaah sedang menunaikan ibadah solat sunat witir kepada murid.
2. Guru bertanya tentang video yang ditayangkan.
3. Guru memberi tahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini.
BBM :
Pemancar cahaya , komputer riba

Aktiviti :
Menulis tarikh dan hari
Langkah 1 (4minit)
Pengertian solat sunat witir :
- Bahasa : ganjil
- istilah : solat sunat yang dikerjakan dengan bilangan rakaat yang  ganjil iaitu satu atau tiga hingga sebelas rakaat
- Guru menjelaskan pengertian solat sunat witir kepada murid
- murid-murid menyebut semula pengertian solat sunat witir bersama-sama.
BBM :
Kad manila

Teknik :
Membaca

Nilai :
berusaha
Langkah 2 (5minit)
Hukum melakukan solat sunat witir
1. sunat muakad
2. dilakukan dalam bilangan yang ganjil
3. masa bagi melakukannya
4. pada bulan Ramadhan solat sunat witir dilakukan selepas solat sunat terawih secara berjemaah
-Guru menjelaskan tentang hukum melakukan solat sunat witir
-murid-murid menyebut semula hukum melaksanakan solat sunat waitir bersama-sama.
BBM :
Kad manila , gambar

Teknik :
Membaca

Nilai :
Taat
Langkah 3 (5minit)
Kelebihan solat sunat witir :
1.  menjadikan seseorang itu dikasihani oleh Allah
2. dapat melaksanakan dengan beramal dari salah satu daripada sunah Rasulullah
3. dapat melatih diri dan mengisi waktu malam dengan ibadah

- guru menjelaskan tentang kelebihan solat sunat witir kepada murid-murid.
BBM :
Pemancar cahaya, computer riba

Teknik :
syarahan

Nilai :
Taat, khusyuk
Langkah 4 (8minit)
Permainan kotak beracun yang mengandungi soalan berkenaan hukum melakukan solat sunat witir.
- guru mengisi beberapa soalan di dalam sebuah kotak.
- kotak beracun tersebut akan bergerak mengikut lagu yang dimainkan
- murid yang didapati berhenti kotak beracun dihadapannya dikehendaki menjawab soalan yang berada di dalam kotak beracun tersebut.
BBM :
Radio , kotak

Teknik :
Permainan

Nilai :
Berdisplin , berkejasama, bersungguh-sungguh
Penutup (2minit)
Guru merumuskan tentang pelajaran solat sunat witir
Guru merumuskan dengan bertanyakan kepada murid-murid tentang topik yang diperlajari.
Nilai :
Bersungguh-sungguh




Catatan Ringkasan :

Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun terdapat sedikit kepincangan dimana ada segelintir murid yang tidak tumpukan perhatian jadi mereka kurang memahami tentang pengertian, hukum dan kelebihan solat witir.  Tetapi dari aspek keseluruhan saya amat berpuas hati dan akan menambahbaik diri dari semasa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :


Disediakan Oleh :








rancangan pengajaran harian 8


Rancangan Pengajaran Harian

Nama Guru : Muhammad Izz Bin Samsuden
Mata Pelajaran : Ibadat
Kelas : 4 Hanafi
Tarikh : 15.6.2018
Masa : 3.00 – 3.30 Petang
Bilangan : 20 Orang
Tajuk : Solat Sunat Terawih
Kemahiran : membaca , mendengar , melihat
Kaedah : pandangan dan soal jawab
Pengertian sedia ada :
1. Murid pernah menunaikan ibadah solat terawih
2. Murid mengetahui kelebihan menunaikan solat terawih
3. Murid berlajar tentang hukum melakukan solat terawih pada minggu lepas
Hasil pembelajaran :
1. Murid dapat menyatakan pengertian solat terawih dengan betul
2. Murid dapat menyebut tujuan solat terawih
3. Murid dapat menyebut kelebihan solat terawih
Kemahiran Berfikir :
Soal jawab , merumus , mengkategorikan
Penerapan Nilai :
Khusus,  berdisiplin, taat, patuh



Masa / Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
Pendahuluan (2minit)
Bacaan doa
Guru membaca doa dan murid mengaminkannya
Set Induksi (4minit)
1. Apakah video yang ditayangkan tadi ?
2. lagu : solat terawih
1. Guru menayangkan video jemaah sedang menunaikan ibadah solat terawih kepada murid.
2. Guru bertanya tentang video yang ditayangkan.
3. Guru memberi tahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini.
BBM :
Pemancar cahaya , komputer riba

Aktiviti :
Menulis tarikh dan hari
Langkah 1 (4minit)
Pengertian solat sunat terawih :
- solat sunat yang dikerjakan pada bulan Ramadhan sesudah mengerjakan solat fardu isyak dan sebelum mengerjakan solat sunat witir
- Guru menjelaskan pengertian solat sunat terawih kepada murid
- murid-murid menyebut semula pengertian solat sunat terawih bersama-sama.
BBM :
Kad manila

Teknik :
Membaca

Nilai :
berusaha
Langkah 2 (5minit)
Tujuan solat sunat terawih
1. menjalankan perintah Allah SWT
2. sentiasa melatih hati bergantung hanya kepada Allah
3. memantapkan keimanan bahawa Allah itu Maha Pemurah
-Guru menjelaskan tentang tujuan solat sunat terawih
-murid-murid menyebut semula tujuan solat sunat terawih bersama-sama.
BBM :
Kad manila , gambar

Teknik :
Membaca

Nilai :
Taat
Langkah 3 (5minit)
Kelebihan solat sunat terawih :
1.  dapat menghidupkan sepanjang bulan Ramadhan
2. dapat menambah keberkatan
3. dapat melaksanakan amalan yang disyariatkan
4. diampunkan Allah dosa-dosa yang terdahulu
5. dapat melengkapkan lagi amalan berpuasa

- guru menjelaskan tentang kelebihan solat sunat terawih kepada murid-murid.
BBM :
Pemancar cahaya, computer riba

Teknik :
syarahan

Nilai :
Taat, khusyuk
Langkah 4 (8minit)
Permainan kotak beracun yang mengandungi soalan berkenaan hukum melakukan solat terawih.
- guru mengisi beberapa soalan di dalam sebuah kotak.
- kotak beracun tersebut akan bergerak mengikut lagu yang dimainkan
- murid yang didapati berhenti kotak beracun dihadapannya dikehendaki menjawab soalan yang berada di dalam kotak beracun tersebut.
BBM :
Radio , kotak

Teknik :
Permainan

Nilai :
Berdisplin , berkejasama, bersungguh-sungguh
Penutup (2minit)
Guru merumuskan tentang pelajaran solat sunat terawih
Guru merumuskan dengan bertanyakan kepada murid-murid tentang topik yang diperlajari.
Nilai :
Bersungguh-sungguh




Catatan Ringkasan :

Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun terdapat sedikit kepincangan dimana ada segelintir murid yang tidak tumpukan perhatian jadi mereka kurang memahami tentang pengertian, tujuan dan kelebihan solat terawih.  Tetapi dari aspek keseluruhan saya amat berpuas hati dan akan menambahbaik diri dari semasa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :


Disediakan Oleh :