Friday, August 3, 2018

rancangan pengajaran harian 6


Rancangan Pengajaran Harian

Nama Guru : Muhammad Izz Bin Samsuden

Mata Pelajaran : Ibadat

Kelas : 4 Hanafi

Tarikh : 25.5.2018

Masa : 3.00 – 3.30 Petang

Bilangan : 20 Orang

Tajuk : Puasa

Kemahiran : membaca , mendengar , melihat

Kaedah : pandangan dan soal jawab

Pengertian sedia ada :

1. Murid pernah menunaikan ibadah puasa
2. Murid mengetahui tujuan disyariatkan berpuasa
3. Murid berlajar tentang rukun puasa pada minggu lepas

Hasil pembelajaran :
1. Murid dapat memberikan pengertian puasa dengan betul
2. Murid dapat menyatakan tujuan disyariatkan berpuasa
3. Murid dapat menyebut tentang rukun berpuasa

Kemahiran Berfikir :
Soal jawab , merumus , mengkategorikan

Penerapan Nilai :
Khusus,  berdisiplin, taat, patuh



Masa / Langkah
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran
Catatan
Pendahuluan (2minit)
Bacaan doa
Guru membaca doa dan murid mengaminkannya
Set Induksi (4minit)
1. Apakah lagu yang diperdengarkan tadi ?
2. lagu : niat berpuasa
1. Guru memperdengarkan lagu yang bertajuk ‘niat puasa’ kepada murid.
2. Guru bertanya tentang lagu yang diperdengarkan.
3. Guru memberi tahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini.
BBM :
radio

Aktiviti :
Menulis tarikh dan hari
Langkah 1 (4minit)
Pengertian puasa
- Bahasa :
Menahan diri
- syarak :
Menahan diri daripada makan,minum,dan daripada sesuatu perkara yang membatalkan puasa mulai daripada terbitnya fajar hingga terbenam matahari
- Guru menjelaskan pengertian puasa dalam segi Bahasa dan syarak
- murid-murid menyebut semula pengertian puasa bersama-sama.
BBM :
Kad manila

Teknik :
Membaca

Nilai :
berusaha
Langkah 2 (5minit)
Tujuan berpuasa :
- menjadi wasilah antara seseorang hamba dengan tuhannya.
- dapat mengendalikan hawa nafsu
- dapat menginsafi diri sendiri
- boleh mendidik jiwa
- dapat melatih diri bersifat sabar
- mendatangkan perasaan kasih saying
- boleh mendatangkan kesihatan

-Guru menjelaskan tentang tujuan berpuasa
-murid-murid menyebut semula tujuan berpuasa bersama-sama.
BBM :
Kad manila , gambar

Teknik :
Membaca

Nilai :
Taat
Langkah 3 (5minit)
Rukun puasa
1. niat
2. imsak

- guru menjelaskan tentang rukun puasa dimana didalamnya murid-murid akan memperlajari niat puasa berserta imsak
BBM :
Pemancar cahaya, computer riba

Teknik :
syarahan

Nilai :
Taat, khusyuk
Langkah 4 (8minit)
Permainan kotak beracun yang mengandungi soalan berkenaan tujuan berpuasa.
- guru mengisi beberapa soalan di dalam sebuah kotak.
- kotak beracun tersebut akan bergerak mengikut lagu yang dimainkan oleh guru iaitu lagu yang diperdengarkan seawal pelajaran dijalankan.
- murid yang didapati berhenti kotak beracun dihadapannya dikehendaki menjawab soalan yang berada di hadapan.
BBM :
Radio , kotak

Teknik :
Permainan

Nilai :
Berdisplin , berkejasama, bersungguh-sungguh
Penutup (2minit)
Guru merumuskan tentang pelajaran puasa
Guru merumuskan dengan bertanyakan kepada murid-murid tentang topik yang diperlajari.
Nilai :
Bersungguh-sungguh




Catatan Ringkasan :

Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari ini sangat menyeronokan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun terdapat sedikit kepincangan dimana ada segelintir murid yang tidak tumpukan perhatian jadi mereka kurang memahami tentang pengertian, tujuan dan rukun puasas.  Tetapi dari aspek keseluruhan saya amat berpuas hati dan akan menambahbaik diri dari semasa ke semasa

Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :


Disediakan Oleh :





No comments:

Post a Comment