Rancangan Pengajaran Harian
Nama Guru : Muhammad Izz Bin Samsuden
Mata Pelajaran : Ibadat
Kelas : 4 Hanafi
Tarikh : 11.5.2018
Masa : 3.00 – 3.30 Petang
Bilangan : 20 Orang
Tajuk : Solat Fardu
Kemahiran : membaca , mendengar , melihat
Kaedah : pandangan dan soal jawab
Pengertian sedia ada :
1. Murid pernah melaksanakan rukun-rukun solat
2. Murid mengetahui perkara-perkara yang makruh ketika solat
3. Murid berlajar tentang waktu-waktu yang dilarang solat
pada minggu lepas
Hasil pembelajaran :
1. Murid dapat memberikan jenis-jenis sunat solat dengan
betul
2. Murid dapat menyatakan perkara-perkara ynag makruh ketika
solat
3. Murid dapat menyebut hukum meninggalkan solat
Kemahiran Berfikir :
Soal
jawab , merumus , mengkategorikan
Penerapan Nilai :
Khusus, berdisiplin, taat, patuh
Masa / Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan (2minit)
|
Bacaan doa
|
Guru membaca doa dan
murid mengaminkannya
|
|
Set Induksi (4minit)
|
1. Apakah video
yang ditunjukkan ini?
2. video : orang
yang sedang solat berjemaah
|
1. Guru
menayangkan video tentang orang yang sedang solat.
2. Guru bertanya
tentang video yang ditayangkan.
3. Guru memberi
tahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini.
|
BBM :
Pemancar cahaya,
computer riba
Aktiviti :
Menulis tarikh dan
hari
|
Langkah 1 (4minit)
|
Pengertian solat.
- Bahasa : doa
- Syarak : beberapa
perkataan dan perbuatan yang dimulakan dengan takbirratulehram yang dengannya
kita beribadat kepada Allah SWT menurut syarat dan rukun yang tertentu
diakhiri dengan salam.
|
- Guru menjelaskan
pengertian solat dari segi bahasa dan syarak
- murid-murid
menyebut semula pengertian solat dari segi bahasa dan syarak
|
BBM :
Kad manila
Teknik :
Membaca
Nilai :
berusaha
|
Langkah 2 (5minit)
|
Jenis-jenis sunat
solat:
- sunat ab’ad
- sunat hai’at
|
-Guru menjelaskan
tentang jenis-jenis sunat solat
-murid-murid
menyebut semula jenis-jenis sunat solat bersama-sama
-guru meminta
beberapa orang murid untuk berdiri dan membezakan jenis-jenis sunat solat.
|
BBM :
Kad manila , gambar
Teknik :
Membaca
Nilai :
Taat
|
Langkah 3 (5minit)
|
Perkara-perkara yang
makruh ketika solat :
1. bercekak pinggang
2. melihat kekanan ,
kekiri , kebelakang atau keatas
3. memberi isyarat
dengan tangan
4. meludah dan membuka
mulut dengan lebar ketika menguap
5. membiarkan rambut
dan pakaian kusut dan tidak teratur.
6. menyapu tempat
sujud
7. menahan lapar dan
membuang air
8. rukuk melebihi
had yang disunatkan
|
- guru menerangkan
tentang perkara-perkara yang makruh ketika solat
|
BBM :
Pemancar cahaya,
computer riba
Teknik :
syarahan
Nilai :
Taat, khusyuk
|
Langkah 4 (8minit)
|
Permainan
- kotak beracun yang mengandungi jawapan
akibat-akibat meninggalkan solat
|
- guru menyediakan sebuah kotak yang berisi
jawapan kepada soalan akibat-akibat meninggalkan solat.
- guru memainkan lagu ‘mari solat’ sambil
meminta murid mengerakkan kotak beracun tersebut.
- apabila kotak beracun berkenaan berhenti
dihadapan seseorang murid maka murid tersebut diminta membacakan jawapan yang
dipilih.
|
BBM :
Radio , kotak berucun
Teknik :
Permainan
Nilai :
Berdisplin , berkejasama ,
bersungguh-sungguh
|
Penutup (2minit)
|
Guru merumuskan tentang pelajaran najis
|
Guru merumuskan dengan bertanyakan kepada
murid-murid tentang topik yang diperlajari.
|
Nilai :
Bersungguh-sungguh
|
Catatan Ringkasan :
Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari
ini sangat menyeronokan kerana pada pandangan saya semua murid memberi
perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun terdapat sedikit
kepincangan dimana ada segelintir murid yang tidak tumpukan perhatian jadi
mereka kurang memahami tentang pengertian , sunat , perkara yang makruh ketika
solat. Tetapi dari aspek keseluruhan saya amat berpuas hati dan akan
menambahbaik diri dari semasa ke semasa
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :
Disediakan Oleh :
No comments:
Post a Comment