Rancangan Pengajaran Harian
Nama Guru : Muhammad Izz Bin Samsuden
Mata Pelajaran : Ibadat
Kelas : 4 Hanafi
Tarikh : 15.6.2018
Masa : 3.00 – 3.30 Petang
Bilangan : 20 Orang
Tajuk : Solat Sunat Terawih
Kemahiran : membaca , mendengar , melihat
Kaedah : pandangan dan soal jawab
Pengertian sedia ada :
1. Murid pernah menunaikan ibadah solat
terawih
2. Murid mengetahui kelebihan menunaikan solat
terawih
3. Murid berlajar tentang hukum melakukan solat
terawih pada minggu lepas
Hasil pembelajaran :
1. Murid
dapat menyatakan pengertian solat terawih dengan betul
2. Murid
dapat menyebut tujuan solat terawih
3.
Murid dapat menyebut kelebihan solat terawih
Kemahiran Berfikir :
Soal jawab , merumus , mengkategorikan
Penerapan Nilai :
Khusus, berdisiplin,
taat, patuh
Masa / Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan (2minit)
|
Bacaan doa
|
Guru membaca doa dan
murid mengaminkannya
|
|
Set Induksi (4minit)
|
1. Apakah video
yang ditayangkan tadi ?
2. lagu : solat
terawih
|
1. Guru menayangkan
video jemaah sedang menunaikan ibadah solat terawih kepada murid.
2. Guru bertanya
tentang video yang ditayangkan.
3. Guru memberi
tahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini.
|
BBM :
Pemancar cahaya ,
komputer riba
Aktiviti :
Menulis tarikh dan
hari
|
Langkah 1 (4minit)
|
Pengertian solat
sunat terawih :
- solat sunat yang
dikerjakan pada bulan Ramadhan sesudah mengerjakan solat fardu isyak dan
sebelum mengerjakan solat sunat witir
|
- Guru menjelaskan pengertian
solat sunat terawih kepada murid
- murid-murid
menyebut semula pengertian solat sunat terawih bersama-sama.
|
BBM :
Kad manila
Teknik :
Membaca
Nilai :
berusaha
|
Langkah 2 (5minit)
|
Tujuan solat sunat
terawih
1. menjalankan
perintah Allah SWT
2. sentiasa melatih
hati bergantung hanya kepada Allah
3. memantapkan
keimanan bahawa Allah itu Maha Pemurah
|
-Guru menjelaskan
tentang tujuan solat sunat terawih
-murid-murid
menyebut semula tujuan solat sunat terawih bersama-sama.
|
BBM :
Kad manila , gambar
Teknik :
Membaca
Nilai :
Taat
|
Langkah 3 (5minit)
|
Kelebihan solat
sunat terawih :
1. dapat menghidupkan sepanjang bulan Ramadhan
2. dapat menambah
keberkatan
3. dapat
melaksanakan amalan yang disyariatkan
4. diampunkan Allah
dosa-dosa yang terdahulu
5. dapat melengkapkan
lagi amalan berpuasa
|
- guru menjelaskan
tentang kelebihan solat sunat terawih kepada murid-murid.
|
BBM :
Pemancar cahaya,
computer riba
Teknik :
syarahan
Nilai :
Taat, khusyuk
|
Langkah 4 (8minit)
|
Permainan kotak
beracun yang mengandungi soalan berkenaan hukum melakukan solat terawih.
|
- guru mengisi
beberapa soalan di dalam sebuah kotak.
- kotak beracun
tersebut akan bergerak mengikut lagu yang dimainkan
- murid yang
didapati berhenti kotak beracun dihadapannya dikehendaki menjawab soalan yang
berada di dalam kotak beracun tersebut.
|
BBM :
Radio , kotak
Teknik :
Permainan
Nilai :
Berdisplin ,
berkejasama, bersungguh-sungguh
|
Penutup (2minit)
|
Guru merumuskan
tentang pelajaran solat sunat terawih
|
Guru merumuskan
dengan bertanyakan kepada murid-murid tentang topik yang diperlajari.
|
Nilai :
Bersungguh-sungguh
|
Catatan Ringkasan :
Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari
ini sangat menyeronokan kerana pada pandangan saya semua murid memberi
perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun terdapat sedikit
kepincangan dimana ada segelintir murid yang tidak tumpukan perhatian jadi
mereka kurang memahami tentang pengertian, tujuan dan kelebihan solat
terawih. Tetapi
dari aspek keseluruhan saya amat berpuas hati dan akan menambahbaik diri dari
semasa ke semasa
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :
Disediakan Oleh :
No comments:
Post a Comment