Rancangan Pengajaran Harian
Nama Guru : Muhammad Izz Bin Samsuden
Mata Pelajaran : Ibadat
Kelas : 4 Hanafi
Tarikh : 20.4.2018
Masa : 3.00 – 3.30 Petang
Bilangan : 20 Orang
Tajuk : Najis
Kemahiran : membaca ,mendengar,melihat
Kaedah : pandangan dan soal jawab
Pengertian sedia ada :
1. Murid pernah menyaksikan jenis-jenis najis
2. Murid mengetahui jenis-jenis najis yang dimaafkan
3. Murid berlajar tentang najis pada minggu lepas
Hasil pembelajaran :
1. Murid dapat memberikan perbezaan jenis-jenis najis dengan
betul
2. Murid dapat menyatakan jenis-jenis najis yang dimaafkan
3. Murid dapat menyebut jenis-jenis najis yang menjadi suci
Kemahiran Berfikir :
Soal
jawab , merumus , mengkategorikan
Penerapan Nilai :
Khusus,
berdisiplin, taat, patuh
Masa / Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan (2minit)
|
Bacaan doa
|
Guru membaca doa dan
murid mengaminkannya
|
|
Set Induksi (4minit)
|
1. Apakah gambar
yang ditunjukkan ini?
2. Gambar : najis
|
1. Guru menunjukkan
beberapa keping gambar najis
2. Guru bertanya
tentang gambar yang ditunjukkan
3. Guru memberi
tahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini.
|
BBM :
Gambar
Aktiviti :
Menulis tarikh dan
hari
|
Langkah 1 (4minit)
|
Pengertian najis.
- Bahasa : sesuatu
yang kotor
- Syarak : sesuatu
kotoran yang tidak sah ibadat seperti solat dengan sebab adanya pada
badan,pakaian atau tempat solat.
|
- Guru menjelaskan
pengertian najis dari segi bahasa dan syarak
- murid-murid
menyebut semula pengertian najis dari segi bahasa dan syarak
|
BBM :
Kad manila
Teknik :
Membaca
Nilai :
berusaha
|
Langkah 2 (5minit)
|
Jenis-jenis najis :
- najis murollazoh
- najis mutawasita
- najis muhaffafa
|
-Guru menjelaskan
tentang jenis-jenis najis
-murid-murid menyebut
semula jenis-jenis najis bersama-sama
-guru meminta
beberapa orang murid untuk berdiri dan membezakan jenis-jenis najis yang
berada di depan
|
BBM :
Kad manila , gambar
Teknik :
Membaca
Nilai :
Taat
|
Langkah 3 (5minit)
|
Najis-najis yang
dimaafkan :
1. bangkai haiwan
yang tidak mengalir darahnya apabila dibelah ketika hidup
2. sedikit darah ,
nanah , muntah dan sebagainya
3. Najis yang tidak
kelihatan pada mata kasar seperti najis yang terdapat pada kaki lalat, nyamuk
dan sebaginya.
|
- guru menjelaskan
tentang najis-najis yang dimaafkan.
|
BBM :
Pemancar cahaya,
computer riba
Teknik :
syarahan
Nilai :
Taat, khusyuk
|
Langkah 4 (8minit)
|
Permainan
- kotak peralatan
yang berasal daripada najis yang dimaafkan
|
- guru menyediakan 2
buah kotak yang berasingan iaitu kotak untuk peralatan yang berasal daripada
:
1. kulit bangkai
binatang yang telah disamak. dan
2. kulit bangkai
binatang yang tidak halal dimakan selain anjing dan khinzir
- guru menerangkan
tentang jenis-jenis najis yang menjadi suci
- murid dibahagikan
kepada 5 kumpulan
- setiap kumpulan
diwakili oleh seorang ketua dan ketua tersebut dimintak untuk memilih 2
peralatan yang berada di hadapan.
- diantara peralatan
yang berada di hadapan adalah 2 buah bag , 2 pasang kasut , 2 buah jam , 2 buah
tali pinggang dan 2 helai baju sejuk.
- ketua setiap
kumpulan akan berbincang dengan ahli kumpulan dan seterusnya memasukkan
peralatan yang dipilih ke dalam kotak yang betul sebagai pemilihan jawapan
yang dibuat.
|
BBM :
- 2 buah kotak
- 2 buah bag
- 2 pasang kasut
- 2 buah jam
- 2 buah tali
pinggang
- 2 helai baju sejuk
Teknik :
Permainan
Nilai :
Berdisplin ,
berkejasama , bersungguh-sungguh
|
Penutup (2minit)
|
Guru merumuskan
tentang pelajaran najis
|
Guru merumuskan
dengan bertanyakan kepada murid-murid tentang topik yang diperlajari.
|
Nilai :
Bersungguh-sungguh
|
Catatan Ringkasan :
Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari
ini sangat menyeronokan kerana pada pandangan saya semua murid memberi
perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun terdapat sedikit
kepincangan dimana ada segelintir murid yang tidak tumpukan perhatian jadi
mereka kurang memahami tentang pengertian, jenis-jenis najis, najis-najis yang
dimaafkan seta najis-najis menjadi suci. Tetapi dari aspek
keseluruhan saya amat berpuas hati dan akan menambahbaik diri dari semasa ke
semasa
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :
Disediakan Oleh :
No comments:
Post a Comment