Rancangan Pengajaran Harian
Nama Guru : Muhammad Izz Bin Samsuden
Mata Pelajaran : Ibadat
Kelas : 4 Hanafi
Tarikh : 18.5.2018
Masa : 3.00 – 3.30 Petang
Bilangan : 20 Orang
Tajuk : Solat-solat sunat (nawafil)
Kemahiran : membaca , mendengar , melihat
Kaedah : pandangan dan soal jawab
Pengertian sedia ada :
1. Murid pernah melaksanakan solat-solat sunat
2. Murid mengetahui jenis-jenis solat sunat
3. Murid berlajar tentang solat sunat pada minggu lepas
Hasil pembelajaran :
1. Murid dapat memberikan pengertian solat-solat sunat dengan
betul
2. Murid dapat menyatakan tujuan solat-solat sunat
3. Murid dapat menyebut jenis-jenis solat sunat
Kemahiran Berfikir :
Soal
jawab , merumus , mengkategorikan
Penerapan Nilai :
Khusus, berdisiplin, taat, patuh
Masa / Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan (2minit)
|
Bacaan doa
|
Guru membaca doa dan
murid mengaminkannya
|
|
Set Induksi (4minit)
|
1. Apakah video
yang ditunjukkan ini?
2. video : orang
yang sedang solat sunat gerhana
|
1. Guru
menayangkan video tentang orang yang sedang solat sunat gerhana
2. Guru bertanya
tentang video yang ditayangkan.
3. Guru memberi
tahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini.
|
BBM :
Pemancar cahaya,
computer riba
Aktiviti :
Menulis tarikh dan
hari
|
Langkah 1 (4minit)
|
Pengertian solat-solat
sunat (nawafil) :
- Disebut juga solat
tatau’u
- disyariatkan oleh
Allah SWT selain daripada solat yang fardu.
|
- Guru menjelaskan
pengertian solat-solat sunat (nawafil)
- murid-murid
menyebut semula pengertian solat-solat sunat (nawafil)
|
BBM :
Kad manila
Teknik :
Membaca
Nilai :
berusaha
|
Langkah 2 (5minit)
|
Tujuan solat-solat
sunat
1. menambah darjat
yang tinggi disisi Allah
2. dapat memelihara
diri daripda pengaruh nagetif
3. dapat mencapai
kesempurnaan iman
4. sentiasa berada
dibawah naungan Allah SWT
5. akan menjadi
teman Rasulullah di Syurga
6. membolehkan
seseorang itu sentiasa disinari oleh nur
|
-Guru menjelaskan
tentang tujuan solat-solat sunat
-murid-murid menyebut
semula tujuan solat-solat sunat bersama-sama
-guru meminta
beberapa orang murid untuk berdiri dan memebaca tujuan solat-solat sunat
|
BBM :
Kad manila , gambar
Teknik :
Membaca
Nilai :
Taat
|
Langkah 3 (5minit)
|
Jenis-jenis solat sunat
- solat sunat yang tidak dituntut untuk
berjemaah
1. rawatib
2. dhuha
3. wuduk
4. hajah
5. taubat
6. tasbih
7. tahajud
8. witir
9. istiharah
- solat sunat yang dituntut untuk berjemaah
1. aidil fitri
2. aidil adha
3. gerhana bulan
4. gerhana matahari
5. memohon hujan turun
6. terawih
7. witir ramadhan
|
- guru menerangkan tentang solat sunat yang
tidak dituntut untuk berjemaah dan solat sunat yang dituntut untuk berjemaah.
|
BBM :
Pemancar cahaya, computer riba
Teknik :
syarahan
Nilai :
Taat, khusyuk
|
Langkah 4 (8minit)
|
Permainan
- padanan
jenis-jenis solat sunat yang dituntut dan tidak dituntut untuk
berjemaah
|
- guru menyediakan 16 jenis kad manila yang
berbagai warna yang berisi tentang jenis-jenis solat sunat.
- murid-murid diberikan jawapan mengenai
jenis-jenis solat sunat yang tidak
dituntut dan dituntut untuk berjemaah secara sukarela
- murid-murid diminta untuk memadankan
jawapan yang dimiliki kepada jenis-jenis
solat sunat yang tidak dituntut dan dituntu untuk berjemaah dihadapan
|
BBM :
Radio , kotak berucun
Teknik :
Permainan
Nilai :
Berdisplin , berkejasama ,
bersungguh-sungguh
|
Penutup (2minit)
|
Guru merumuskan tentang pelajaran najis
|
Guru merumuskan dengan bertanyakan kepada
murid-murid tentang topik yang diperlajari.
|
Nilai :
Bersungguh-sungguh
|
Catatan Ringkasan :
Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari
ini sangat menyeronokan kerana pada pandangan saya semua murid memberi
perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun terdapat sedikit
kepincangan dimana ada segelintir murid yang tidak tumpukan perhatian jadi
mereka kurang memahami tentang pengertian , tujuan dan jenis solat sunat yang
dituntut dan tidak dituntut untuk berjemaah. Tetapi dari aspek
keseluruhan saya amat berpuas hati dan akan menambahbaik diri dari semasa ke
semasa
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :
Disediakan Oleh :
No comments:
Post a Comment