Rancangan Pengajaran Harian
Nama Guru : Muhammad Izz Bin Samsuden
Mata Pelajaran : Ibadat
Kelas : 4 Hanafi
Tarikh : 22.6.2018
Masa : 3.00 – 3.30 Petang
Bilangan : 20 Orang
Tajuk : Solat Sunat Witir
Kemahiran : membaca , mendengar , melihat
Kaedah : pandangan dan soal jawab
Pengertian sedia ada :
1. Murid pernah menunaikan ibadah solat
witir
2. Murid mengetahui hukum menunaikan solat
sunat witir
3. Murid berlajar tentang kelebihan
melakukan solat sunat witir pada minggu lepas
Hasil pembelajaran :
1. Murid
dapat menyatakan pengertian solat witir dengan betul
2. Murid
dapat menyebut hukum melaksanakan solat sunat witir
3.
Murid dapat menyebut kelebihan solat sunat terawih
Kemahiran Berfikir :
Soal jawab , merumus , mengkategorikan
Penerapan Nilai :
Khusus, berdisiplin,
taat, patuh
Masa / Langkah
|
Isi Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
|
Catatan
|
Pendahuluan (2minit)
|
Bacaan doa
|
Guru membaca doa dan
murid mengaminkannya
|
|
Set Induksi (4minit)
|
1. Apakah video
yang ditayangkan tadi ?
2. video : solat
sunat witir
|
1. Guru
menayangkan video jemaah sedang menunaikan ibadah solat sunat witir kepada
murid.
2. Guru bertanya
tentang video yang ditayangkan.
3. Guru memberi
tahu kepada murid tentang pelajaran yang akan diajar pada hari ini.
|
BBM :
Pemancar cahaya ,
komputer riba
Aktiviti :
Menulis tarikh dan
hari
|
Langkah 1 (4minit)
|
Pengertian solat
sunat witir :
- Bahasa : ganjil
- istilah : solat
sunat yang dikerjakan dengan bilangan rakaat yang ganjil iaitu satu atau tiga hingga sebelas
rakaat
|
- Guru menjelaskan
pengertian solat sunat witir kepada murid
- murid-murid
menyebut semula pengertian solat sunat witir bersama-sama.
|
BBM :
Kad manila
Teknik :
Membaca
Nilai :
berusaha
|
Langkah 2 (5minit)
|
Hukum melakukan
solat sunat witir
1. sunat muakad
2. dilakukan dalam
bilangan yang ganjil
3. masa bagi
melakukannya
4. pada bulan
Ramadhan solat sunat witir dilakukan selepas solat sunat terawih secara
berjemaah
|
-Guru menjelaskan
tentang hukum melakukan solat sunat witir
-murid-murid
menyebut semula hukum melaksanakan solat sunat waitir bersama-sama.
|
BBM :
Kad manila , gambar
Teknik :
Membaca
Nilai :
Taat
|
Langkah 3 (5minit)
|
Kelebihan solat
sunat witir :
1. menjadikan seseorang itu dikasihani oleh
Allah
2. dapat
melaksanakan dengan beramal dari salah satu daripada sunah Rasulullah
3. dapat melatih
diri dan mengisi waktu malam dengan ibadah
|
- guru menjelaskan
tentang kelebihan solat sunat witir kepada murid-murid.
|
BBM :
Pemancar cahaya,
computer riba
Teknik :
syarahan
Nilai :
Taat, khusyuk
|
Langkah 4 (8minit)
|
Permainan kotak
beracun yang mengandungi soalan berkenaan hukum melakukan solat sunat witir.
|
- guru mengisi
beberapa soalan di dalam sebuah kotak.
- kotak beracun
tersebut akan bergerak mengikut lagu yang dimainkan
- murid yang
didapati berhenti kotak beracun dihadapannya dikehendaki menjawab soalan yang
berada di dalam kotak beracun tersebut.
|
BBM :
Radio , kotak
Teknik :
Permainan
Nilai :
Berdisplin ,
berkejasama, bersungguh-sungguh
|
Penutup (2minit)
|
Guru merumuskan
tentang pelajaran solat sunat witir
|
Guru merumuskan
dengan bertanyakan kepada murid-murid tentang topik yang diperlajari.
|
Nilai :
Bersungguh-sungguh
|
Catatan Ringkasan :
Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hari
ini sangat menyeronokan kerana pada pandangan saya semua murid memberi
perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi walaupun terdapat sedikit
kepincangan dimana ada segelintir murid yang tidak tumpukan perhatian jadi
mereka kurang memahami tentang pengertian, hukum dan kelebihan solat
witir. Tetapi
dari aspek keseluruhan saya amat berpuas hati dan akan menambahbaik diri dari
semasa ke semasa
Ulasan Pensyarah Guru Pembimbing :
Disediakan Oleh :
No comments:
Post a Comment